Drillco 1000F140 1000F Reduced Shank Drill Bit, 5/8 in Drill - Fraction, 0.625 in Drill - Decimal Inch, 1/2 in Shank, HSS
Drillco Reduced Shank Drill Bit, Series: 1000F, 5/8 in Drill - Fraction, 0.625 in Drill - Decimal Inch, 6 in Overall Length, Spiral Flute, 3 in Flute Length, 1/2 in Shank, 118 deg Point, Standard Point, Right Hand Cutting Direction, HSS, Uncoated
SKU: DRI 1000F140
Manufacturer part number: 1000F140
Availability:
Total Stock Available : 8
Price: Call for pricing
i h h
1000F series S&D Drills with 3-flat shanks expand the size range capacity of a 1/2" portable drill chuck. Common flute and overall length for minimal adjustment during tool changes. Ideal for drilling low and medium tensile strength materials.